09/04/2025 0 Kommentarer
De folkelige vækkelser på landet i Danmark i 1800 tallet v. lektor Michael Bregsnbo, SDU
De folkelige vækkelser på landet i Danmark i 1800 tallet v. lektor Michael Bregsnbo, SDU

De folkelige vækkelser på landet i Danmark i 1800-tallet
Der skete store forandringer i det danske samfund i 1800-tallet. Noget af den forandring blev drevet af den jævne befolkning på landet, som begyndte at organisere sig på egen hånd. Først i religiøse bevægelser, sidenhen politisk. I dette foredrag kan du høre om den sociale baggrund for vækkelsen så vel som følgerne for det danske samfund.
I løbet af 1800-tallet tog den jævne befolkning på landet for første gang sagen i egen hånd og organiserede sig i religiøse fællesskaber og senere i bevægelser med politisk og socialt frigørende sigte. Hvad lå der bag dette?
Var det landbefolkningens underklasse eller middelklasse, der gjorde sig gældende her? Hvordan forholdte kirken og myndigheder sig til disse aktiviteter? Havde aktiviteterne et politisk sigte? Var der forbindelse mellem de religiøse bevægelser og de senere politiske og sociale bevægelser blandt landbefolkningen?
Hvilke politiske og sociale mål havde disse bevægelser, og hvordan søgte de at opnå dem? Og hvilken betydning fik disse bevægelser for landbefolkningen og for det danske samfund som helhed på kort, mellemlangt og langt sigt?
I dette foredrag fortæller lektor i historie Michael Bregnsbo om alt dette.
Kommentarer