Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Menighedsrådets udvalg

Der er en del udvalg under menighedsrådet, som arbejder med hver deres område. Nogle har mange opgaver året igennem, og andre holder færre møder og har færre opgaver, men er alligevel vigtige brikker i det store 'puslespil'.

Du er velkommen til at henvende dig til en af medlemmerne i et udvalg, hvis du synes du har en god idé eller et spørgsmål til vedkommende. Se under menupunktet Kontakt menighedsrådet.

 

Møde form

Deltager

Forretningsudvalg

Kordegnen sekretær, 1-2 præster, formand, næstformand, kontaktperson og kasserer.

Valgbestyrelse

Birthe Ottosen, Karin Andersen, Marie Vinterlys og kordegnen sekretær.

Musikudvalg

Organist Michael Lyngvig Thomsen, Vibeke Blom, Birgit Johansen og Anette Pilegaard.

Mødeudvalg

Linda Brøndgaard Jensen, Karin Andersen, Birthe Ottosen, Janne Onslev og Birgit Johansen.

Børneudvalg

Linda Brøndgaard Jensen, Kirsten Saugaard, Jonas Hennild og Anne-Gerd Bonde.

Ungeudvalg

Jonas Hennild, Andreas Lynge Petersen og Anne-Gerd Bonde.

Gudstjenesteværksted

Linda Brøndgaard Jensen, Jonas Hennild, organist Michael L. Thomsen, Karin Sørensen og Vibeke Blom.

Frivilligudvalg

Kirsten Saaugaard, kirketjener, Birthe Ottosen, Anne-Gerd Bonde, Janne Onslev og Birgit Johansen.

Kommunikationsudvalg

Kirsten Saaugaard, kordegn: Peder Rønnow, Vibeke Blom, Birthe Ottosen, Jonas Hennild og Marianne Skovsted (kun i blad-arbejde: Linda Brøndgaard Jensen).

Kirke- og kulturmedarbejderudvalg

Kirsten Saaugaard, Anne-Gerd Bonde, Linda Brøndgaard Jensen, Marie Vinterlys.

Spis-Sammen-udvalg

Kirsten Saaugaard, Karin Andersen, Anette Pilegaard og Janne Onslev.

Udvalg for 'Grøn kirke'

Jonas Hennild, Marie Vinterlys, Carsten Sørensen og kirketjener.

Udvalg for kirkeweekend

Kirsten Saaugaard, kirketjener, Anette Pilegaard, Linda Brøndgaard Jensen og Jonas Hennild.

Udvalg studietur/inspirationsdag

Kirsten Saaugaard, Anette Pilegaard, Jonas Hennild og Anne-Gerd Bonde.

Udvalg til nyindretning af Ø85

Marianne Skovsted, Anne-Gerd Bonde, Kirsten Saaugaard og Karin Sørensen.

Udvalg Herreklub (ad hoc)

Repræsentant ad hoc: Marianne Skovsted.

Udsmykningsudvalg

Marianne Skovsted, Karin Sørensen, Vibeke Blom, Anne-Gerd Bonde og Marie Vinterlys.

Bygningsudvalg

Anne-Gerd Bonde, Carsten Sørensen, John Klit Johansen, Andreas Lynge-Petersen, Marianne Skovsted, Karin Sørensen.

Udvalg til indretning af have i Ø85 (ad hoc)

Anne-Gerd Bonde, Birgit Johansen og Kirsten Saaugaard.

Sognets Menighedspleje

Repræsentanter: Jonas Hennild og Birthe Ottosen.

Folkekirkens Skoletjeneste

Repræsentatner: Linda Brøndgaard Jensen, Kirsten Saaugaard, (Anne-Gerd Bonde suppleant).

Tværkulturelt Samarbejde

Repræsentant: Birgit Johansen.

Sogneindsamling

Birgitte Nielsen (ekstern)

Den fynske sorggruppe for børn og unge

Repræsentant: Linda Brøndgaard Jensen.